top of page

Çocukla İletişim

Web Sitesi.png

2-9-16-23 Ekim 2021

11.00 - 13.00

Çevrimiçi

Zoom

Kontenjan 10 kişiyle sınırlıdır.

₺ 500 (KDV dahildir)

Atölye İçeriği

Bebeğinizin/çocuğunuzun hayatınıza girdiği ilk günden başlayarak sizinle iletişim kurmaya gereksinimi vardır. Bu iletişimin kalitesi onun gelecekteki yaşamına önemli etkiler yapar. Aslında çocukla kurulacak iletişimin temelleri diğer insanlarla kurduğunuz iletişimle benzerlikler gösterir. Ancak çocuğu erişkinlerden ayıran en önemli özelliklerden biri sürekli gelişen ve değişen bir birey olmasıdır. Bu nedenle çocukların gelişim dönem özelliklerini bilmek onlarla doğru bir iletişime geçebilmek için yol göstericidir. Çocuğun gelişim dönemlerini yaşa göre tanımlamak mümkün olmakla beraber, bu dönemler her zaman kesin sınırlarla ayrılamayabilir, çocuktan çocuğa farklılıklar gösterebilir. Belli gelişim döneminde ortak özellikler ve davranışlar olduğu kadar çocuğun bireysel özellikleri de kurulacak iletişim yöntemlerini değiştirebilir. 

Bu atölyede çocuklarla iletişim kurarken yaş dönemlerine göre çocukların gelişim dönemlerindeki özellikleri, gereksinimleri ve iletişim teknikleri konuşulurken, grup üyelerinin kendi çocuklarına ilişkin örneklerinden yola çıkarak bireysel çözümlere ulaşma konusunda da çalışmalar yapılacaktır.

Dört hafta haftada bir gün 2 saat olarak online (zoom üzerinden) gerçekleşecek bu küçük grup çalışmasında aktif katılım, grup tartışması, modelleme gibi yöntemler kullanılacaktır.

Kontenjan 10 kişiyle sınırlıdır. 

Atölyenin konu başlıkları;

  • İletişimin temelleri: iletişimde en temel gereksinimimiz nedir? Çocuğumuzla olan iletişimde beklentilerimiz/korkularımız

  • Çocuğumuzu gerçekten dinliyor muyuz? Etkin dinleme ne demektir?

  • Kendimizi ifade etme sanatı: Çocuğumuzu suçlamadan, yargılamadan kendimizi nasıl ifade ederiz?

  • Olumlu ebeveynlik: Çocuğumuzu örselemeden sınır koyma, olumlu davranışlarını pekiştirme, olumsuz davranışları söndürme nasıl başarılır?

Eğitmen Hakkında

Prof. Dr. Figen Şahin Dağlı, çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında 30 yılı aşkın deneyimiyle birlikte çocuk sağlığı, çocuk istismarının ve ihmalinin önlenmesi, olumlu ebeveynlik eğitimleri konularında yürütülen çok sayıda projede danışmanlık yapmıştır. Uluslararası Mellow Parenting Programı'nın 25 uygulayıcı eğitimcisinden biridir.

Şu anda;

Sağlık çalışanları için;

  • Tıpta iletişim becerileri,

  • Psikodrama yöntemiyle eğitimler,

​​

Anne-Babalar için; 

  • Olumlu ebeveynlik eğitimleri,

  • Bireysel danışmanlık hizmeti vermektedir.

 

Ayrıca İstanbul’da Bahçeşehir ve Altınbaş Üniversitesi  Tıp Fakülteleri’nde misafir öğretim üyesi olarak çalışmakta olup, tıpta İletişim becerileri, psikodrama, hasta-hekim iletişimi dersleri, çocuk sağlığı ve hastalıkları dersleri vermekte, Pendik Medical Park hastanesinde de çocuk sağlığı izlemi yapmaktadır.

Prof. Dr. Figen Şahin Dağlı ile ilgili daha fazla bilgi için https://www.figensahindagli.com/  ve https://www.instagram.com/figensahindagli/

bottom of page