top of page

"SABRIM TAŞTI!"

“SABRIM TAŞTI!” Kopyası Kopyası (1).png

8 ve 15 Ocak 2021

20:30 - 22:30

Çevrimiçi

Zoom

* Kontenjan 30 kişi ile sınırlıdır.

Aile içi ilişkilerde zorluklar üst üste geldiğinde kimi zaman öfkeyle kalkıp zararla oturuyoruz. Kimi zaman da öfkemizi kontrol etmek isterken sabrediyor, sıkışıyor, bir yerden sonra sabrımız tükendiğinde de düdüklü tencere misali tütmeye başlıyoruz. Her iki durumda da canımız yanıyor, hem iç dünyamız hem ev içindeki huzur ortamı bundan etkileniyor. 

Sevdiklerimizle ilişkide huzuru, şefkati, karşılıklı saygıyı ve anlayışı desteklemek için düzenlediğimiz bu atölyede, öfkemizi bir çalar saat gibi kullanabilmeyi, onu bastırmak veya geldiği gibi yansıtmak yerine bize duyurmaya çalıştığı mesajları dinlemeyi ve kendimizi çocuğumuza, eşimize içtenlikle ifade etmeyi deneyimlemek istiyoruz.

Şiddetsiz İletişim yaklaşımının rehberliğinde, aile içi iletişimde zorlandığımız konuları deneyimsel bir ortamda canlandıracağımız  ve birbirini tamamlayan iki oturumdan oluşan atölyede, katılımcıların bu ve benzeri sorularına yanıt bulmalarını hedefliyoruz:


* Çocuğum beni dinlemediğinde bazen ona kızıyorum. Çocuğuma söz geçirmenin başka yolu yok mu?
* Evde kimi zamanlar öyle öfkeleniyorum ki kendimden bile korkuyorum. Bu halden nasıl kurtulabilirim?
* Bazen öfkenin çok haklı olduğu durumlar da yok mudur? İçimden geldiği gibi davranabilmek istiyorum.

Bu atölyede amacımız doğru-yanlışın, ideal anne-babalık hedeflerinin ötesine geçerek zorlandığımız anlarda da seçim yapma gücümüzü koruyacağımız iç kaynaklarımızla buluşmak. Birbirini takip eden iki oturumdan oluşan bu atölye, ebeveynlere, eğitmenlere ve sevdikleriyle ilişkilerini güçlendirmek isteyen tüm yetişkinlere açık.

Etkinlik tanıtım dokümanını (PDF) indirmek için tıklayın.

Eğitmen hakkında:
Gizem Alav Şapçı, CNVC Sertifikalı Şiddetsiz İletişim Eğitmen Adayı

Vivet Alevi’nin eğitmenliğinde 2015’te başladığı Şiddetsiz İletişim yolculuğunun hayatına kattığı zenginliği toplumun farklı kesimleriyle paylaşıyor. Kurduğu “Aile İçi Şefkat” oluşumu altında atölyeler ve birebir empatik destek çalışmaları sunarken Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, Başka Bir Okul Mümkün gibi kurumlar bünyesinde de iletişim temelli programlar düzenliyor.“Şiddetsiz İletişim: Bir Yaşam Dili” kitabının güncellenen baskısının çevirmenliğini üstlenen Gizem, şiddetsizlik bilincinin yaygınlaşması niyetiyle Türkiye Şiddetsiz İletişim Derneği’nde de aktif görev alıyor. Sabancı Vakfı Hibe Programı’nca desteklenen “Katılımcı ve Barışçıl Sınıflar Projesi’nde “Yaşamı Zenginleştiren Eğitim” programını Vivet Alevi ve Judy Bleil Saruhan ile sundu. Global Şiddetsiz İletişim ağıyla etkileşim içinde, Gabriele Grunt’un mentorluğunda ve Deborah Bellamy’nin asesörlüğünde yolculuğuna devam ediyor.
@aileicisefkat

bottom of page